+420 602 387 696
+420 281 922 586

Ptáte se jak udržovat dřevěnou podlahu

Jak je všeobecně známo, dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů, a již po staletí se používá jako podlahovina. I přes nové, moderní styly a materiály podlah, si dřevo udrželo svou přední pozici na trhu, neboť přináší do obydlí kousek přírody. Dřevěné podlahy se pyšní dlouhou životností s možností renovace povrchu.

Prevence jako základní opatření proti poškození povrchu

Preventivní opatření je prvním krokem k pečlivému systému ošetřování a čištění dřevěných podlah. Správně rozmístěné čistící zóny ve vstupních prostorách objektů nebo kvalitní čistící rohože jsou základním preventivním prvkem proti poškození povrchu dřevěné podlahy. Další z prevencí je správné osazení pohyblivých částí nábytku. Např. kolečkové židle je vhodné podkládat podložkou, nábytek podlepovat v místech větší zátěže. Dřevěné podlahy nezatěžujte příliš vodou, snažte se zabránit silnému vnosu vody ve vstupních prostorách objektu.

FINAL FLOOR

Citlivost dřeva na změnu vlhkosti

Mějte na mysli, že dřevo je přírodním materiálem, který přijímá vlhkost a může tak snadno dojít ke změně jeho tvaru nebo šednutí. Dřevěné podlahy nesmí být příliš zatěžovány vlhkostí, proto se obecně doporučuje čištění suchou cestou, jako je vysávání a zametání. Mokré čištění se provádí zásadně vlhkým, důkladně vyždímaným mopem.

 

Optimální prostředí dřevěné podlahy

Správný systém ošetřování a čištění dřevěných podlah má rozhodující vliv na životnosti i optický vzhled dřeva. Nicméně nesmíte opomíjet ani fakt, že okolní vlivy prostředí působí na přírodní materiál stejně závažným způsobem. Teplota a relativní vlhkost v prostoru jsou zásadními veličinami. Optimální teplota pro dřevo je okolo 20 °C, přičemž vlhkost vzduchu se má pohybovat mezi 50 – 60 %. Tento ideální stav prospívá nejen dřevěné podlaze, ale i nábytku z masivu a obrazům.

 

Zásady při ošetřování dřevěné podlahy

Pokud budete dřevěnou podlahu nesprávně udržovat a ošetřovat, může docházet k rychlému poškození nebo dokonce zničení povrchové úpravy. U olejových povrchů dochází nejčastěji k vysušení, zatímco u lakovaných povrchů hrozí ztmavnutí. Důležitým krojem je dodržování několika zásad. Provázkové a třásňové mopy vždy důkladně vyždímejte, neboť přílišná vlhkost, která může vniknout do spojů, způsobuje poškození dřeva. Mýdlové částice při údržbě nepříznivě působí na dřevěnou podlahu, neboť dochází k vyluhování laku a tím k jeho křehnutí. Čisticí prostředky s obsahem silikonu nebo s podílem glycerinu poškozují povrch dřevěné podlahy.

 

Rada odborníka na závěr

Pokud máte nově položenou dřevěnou podlahu, vyžádejte si od dodavatele podrobný návod na její ošetřování a čištění. Dodavatel je povinen předat konečnému zákazníkovi informace o konkrétním typu podlahy včetně výrobce a názvu produktu. Jedině vhodným ošetřováním a čištěním prodloužíte životnost vaší dřevěné podlahy.

 

 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!