Jak je všeobecně známo, dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů, a již po staletí se používá jako podlahovina. I přes nové, moderní styly a materiály podlah, si dřevo udrželo svou přední pozici na trhu, neboť přináší do obydlí kousek přírody. Dřevěné podlahy se pyšní dlouhou životností s možností renovace povrchu.
Preventivní opatření je prvním krokem k pečlivému systému ošetřování a čištění dřevěných podlah. Správně rozmístěné čistící zóny ve vstupních prostorách objektů nebo kvalitní čistící rohože jsou základním preventivním prvkem proti poškození povrchu dřevěné podlahy. Další z prevencí je správné osazení pohyblivých částí nábytku. Např. kolečkové židle je vhodné podkládat podložkou, nábytek podlepovat v místech větší zátěže. Dřevěné podlahy nezatěžujte příliš vodou, snažte se zabránit silnému vnosu vody ve vstupních prostorách objektu.
Mějte na mysli, že dřevo je přírodním materiálem, který přijímá vlhkost a může tak snadno dojít ke změně jeho tvaru nebo šednutí. Dřevěné podlahy nesmí být příliš zatěžovány vlhkostí, proto se obecně doporučuje čištění suchou cestou, jako je vysávání a zametání. Mokré čištění se provádí zásadně vlhkým, důkladně vyždímaným mopem.
Správný systém ošetřování a čištění dřevěných podlah má rozhodující vliv na životnosti i optický vzhled dřeva. Nicméně nesmíte opomíjet ani fakt, že okolní vlivy prostředí působí na přírodní materiál stejně závažným způsobem. Teplota a relativní vlhkost v prostoru jsou zásadními veličinami. Optimální teplota pro dřevo je okolo 20 °C, přičemž vlhkost vzduchu se má pohybovat mezi 50 – 60 %. Tento ideální stav prospívá nejen dřevěné podlaze, ale i nábytku z masivu a obrazům.
Pokud budete dřevěnou podlahu nesprávně udržovat a ošetřovat, může docházet k rychlému poškození nebo dokonce zničení povrchové úpravy. U olejových povrchů dochází nejčastěji k vysušení, zatímco u lakovaných povrchů hrozí ztmavnutí. Důležitým krojem je dodržování několika zásad. Provázkové a třásňové mopy vždy důkladně vyždímejte, neboť přílišná vlhkost, která může vniknout do spojů, způsobuje poškození dřeva. Mýdlové částice při údržbě nepříznivě působí na dřevěnou podlahu, neboť dochází k vyluhování laku a tím k jeho křehnutí. Čisticí prostředky s obsahem silikonu nebo s podílem glycerinu poškozují povrch dřevěné podlahy.
Pokud máte nově položenou dřevěnou podlahu, vyžádejte si od dodavatele podrobný návod na její ošetřování a čištění. Dodavatel je povinen předat konečnému zákazníkovi informace o konkrétním typu podlahy včetně výrobce a názvu produktu. Jedině vhodným ošetřováním a čištěním prodloužíte životnost vaší dřevěné podlahy.