+420 602 387 696
+420 281 922 586

Tipy, jak vymalovat chodbu vašeho bytu

Na vymalování a zařizování chodby často myslíme až naposledy. To je nešťastné, protože právě chodbu používáme velmi často. Navíc je to první prostor, který vidí každá návštěva. Proměna z nudné chodby v krásný prostor může být opravdu jednoduchá. A může mít vliv na celkový dojem z vašeho domova. Na co se tedy zaměřit při malování a jak poté sladit celý vzhled místnosti?

Barmakolor

Důležitá je velikost prostoru

Při plánovaná malby je vždy podstatné vzít v úvahu velikost prostoru a jeho vizuální vztah k ostatním místnostem. Důležité je také množství osvětlení chodby. Jelikož chodby patří k místnostem s vysokým provozem, je dobré na ně volit vždy odolné barvy. Ideální jsou omyvatelné nátěry. Zejména v domácnosti s dětmi se může lehce stát, že se výmalba v chodbě ušpiní. Omyvatelné barvy jsou vyvinuté tak, aby bylo odstranění skvrn a nečistot opravdu snadné. Zvolit samozřejmě můžete také omyvatelné tapety.

 

Máte dlouhou úzkou chodbu? Využívejte iluzí, které vám nabízí barevná škála. Zatímco protilehlé dlouhé stěny by měly mít světlou barvu, vzdálené krátké strany mohou být vymalované tmavším odstínem. Prostor se tak opticky zkrátí a rozšíří. Dalším způsobem jak vytvořit efekt většího prostoru je malování detailů. Na mysli máme okenní rámy, rámy dveří nebo obložení a lišty. Měly by mít stejný odstín jako stěny. K přidání výšky vám pomůže ostrý bílý strop.

 

Myslete na ostatní prostory

Pokud vaše chodba ústí do obývacího pokoje nebo například kuchyně bez dveří, pak je dobré, aby barvy ladily po celé ploše. Díky tomu dodáte prostoru vizuální proudění. Jestliže má vaše chodba všude dveře, máte větší svobodu ve výběru barev. Obecně jsou ideální světlejší barvy do malých prostorů. Vhodná je bílá, béžová nebo šedá. Prostor díky nim bude vypadat větší. Větší a uzavřené chodby snesou i výraznější barvy. Oblíbená je žlutá, a to od světlých jemných tónů až po veselé odstíny.

 

Zvolíte-li světle zelenou nebo ledově růžovou, dodáte místnosti ošuntělý chic nádech. Krémová propůjčí chodbě klasický vzhled. Použít můžete samozřejmě také hnědou nebo červenou, myslete však na to, že prostor bude opravdu výrazný a v menším prostoru budou syté barvy vypadat intenzivněji než v jiných místnostech. Neznamená to však, že výrazné barvy budou vypadat špatně. Pokud je však zvolíte, pak by vybavení chodby a dekorace již neměly být tak nápadné.

 

V chodbě můžete samozřejmě využít také tapety. Jestliže máte rádi tmavé odstíny, je dobré je zvolit právě na tapetě, kterou dáte jen na jednu stěnu. Ostatní stěny by přitom měly zůstat bílé nebo béžové či krémové. Pochopitelně i ve výběru tapety můžete s odstíny zůstat trochu při zemi a vybrat něco decentního. Tedy tapetu, která nebude prostor příliš zvýrazňovat. V každém případě bude chodba s tapetou vypadat elegantně.

 

Čím chodbu později ozdobit?

Na stěnách v chodbě můžete vytvořit malou rodinnou galerii pomocí fotografií nebo obrázků, které máte rádi. Jestliže jde o chodbu u vstupních dveří, zvažte dostatek úložného prostoru pro svrchní oděvy a boty. Hodí se samozřejmě také háčky na kabáty nebo police. Máte v chodbě vysoké stropy? Pak je ideální pořídit do chodby závěsné svítidlo. Přidá prostoru potřebné světlo. Úzkou chodbu můžete opticky zvětšit také pomocí zrcadla. To navíc bude při odchodu z domu také velmi praktické.

 

Myslete také na to, že chodby často vedou do ložnic nebo koupelen. Není proto vhodné mít v nich pouze dlažbu. Tedy pokud nemáte podlahové vytápění. Vzhledem k tomu, že v chodbě budete pravděpodobně chodit bosí, zvažte nákup kusového koberce, aby byla chůze pohodlnější. Podobně jako kusový koberec může posloužit také běhoun. Koberec můžete do chodby dát dokonce i v případě, že podlahové vytápění máte. V takové případě si však při výběru dejte pozor na to, aby byl koberec určený právě na podlahové topení. Obvykle takové koberce mívají nižší chlup a jiný povrch rubové strany. Klasický koberec by zamezil pronikání tepla na povrch.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!