+420 602 387 696
+420 281 922 586

Protipožární nátěry chrání nejen majetek, ale i lidské životy

Protipožární nátěry mají za úkol ochránit dřevěné a ocelové konstrukce před požárem. Myslet by na ně měl každý majitel objektu, ať už se jedná o menší podnik nebo větší firmu. Ze zákona vzniká povinnost prokázat, že jste v rámci prevence vzniku požáru udělali maximum a provedli veškerá technická opatření.

Barmakolor.cz

Ochrana dřeva

Dřevo patří mezi nejoblíbenější stavební materiál vůbec. Krásně se s ním pracuje, je velmi přizpůsobivé, na pohled vypadá dobře. Jeho složení ale nahrává do karet případnému požáru – dřevo se skládá z kyslíku, uhlíku a vodíku, splňuje proto hned tři podmínky potřebné pro vznik hoření.

Věděli jste ale, že i přesto je dřevo stále z hlediska odolnosti proti ohni spolehlivější volbou nežli třeba ocel? Pokud dojde k požáru, u dřeva hoří nosné konstrukce. U ocelových konstrukcí dochází k tečení kovu, takže nosníky sice neshoří, ale ohýbají se a praskají. Proto není možné odhadnout, kdy se budova zřítí.

Proč použít protipožární nátěr na dřevo?

Stále váháte nad tím, zda použít protipožární nátěr na dřevo? Pak byste měli vědět, že tím jednak snížíte jeho hořlavost, zároveň významně zpomalíte rychlost šíření plamene po jeho povrchu a také snížíte jeho vznětlivost.

Ochrana ocelových konstrukcí

Ačkoli je ocel sama o sobě nehořlavá, díky čemuž se na první pohled zdá, že má na dřevem jasně navrch, má vysokou tepelnou vodivost, což způsobuje, že se vlivem tepla velmi rychle mění její vnitřní struktura. Jak již bylo zmíněno výše – pokud dojde k požáru a působení tepla na ocelovou konstrukci, ta ztratí svoji nosnost a pružnost.

Z toho plyne, že i ocelová konstrukce potřebuje protipožární nátěr. Ochrana oceli se dělí na několik skupin podle požadované protipožární odolnosti.

Dřevo můžete ošetřit sami, ocel ne

Na závěr ještě dodáme, že zatímco na dřevo můžete protipožární nátěr aplikovat sami, v případě ocelových konstrukcí je potřeba oslovit akreditované profesionály. Ti disponují potřebným vybavením a práci tak odvedou za vás.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!