+420 602 387 696
+420 281 922 586

Předejděte chybám při zateplování fasády

Pokud chcete zlepšit tepelnou izolaci domu a snížit jeho energetickou náročnost, je třeba dům zateplit. V případě, že je zateplení fasády provedené správně, sníží se náklady na topení. Jestliže se však zateplení zcela nezdaří, může se v domě zvýšit vlhkost. A poté se budete potýkat s plísní.

 

Dodržujte veškeré postupy

Pokud bude zateplení fasády provedené neodborně, může napáchat více škody než užitku. Boj s plísní je dlouhý a náročný. Pokud však na zateplení použijete vhodný materiál a dodržíte veškeré postupy, zeď domu bude chráněna před vlhkostí. Pochopitelně to neznamená, že se vlhkost v bytě nemůže objevit. Často je na vině špatně větraná koupelna nebo sušení prádla. Tomu se však dá pochopitelně předejít.

 

Zateplení domu rozhodně neznamená, že nebudete muset v domě topit. Izolace však zajistí, že dojde ke snížení tepelných ztrát z domu. Topení tak budete moci používat v omezeném množství. Teplo z domu už nebude unikat.
Barmakolor.cz

Podklad pro zateplování se musí upravit

Při zateplování fasády je potřeba nejprve připravit povrch. Ten by měl být vyzrálý, ale také bez mastnoty, prachu nebo výkvětů. Opravit by se měla všechna olupující se místa i trhliny. Vhodné je tedy starou omítku, která nedrží odstranit a fasádu pak umýt tlakovou hadicí. Jestliže je omítka stabilní, bude stačit použít penetraci.

 

Izolace musí být dostatečně tlustá

Tloušťku izolace si nemůžete jen tak vybrat. Měla by splňovat závazné normy ČSN 73 0540:2 a požadavky vyhlášky 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov. Ta je dokonce přísnější než norma. Zateplení by mělo být ekonomicky optimální. Z toho důvodu je pro každou budovu, která se bude zateplovat, nutné udělat výpočet doporučených hodnot.

 

Nechybujte při lepení a kotvení

Důležitou roli hraje také lepení. I při něm lze udělat chybu. Vždy je důležité se řídit pokyny konkrétního výrobce zateplovacího systému. Lepidlo by však vždy mělo být na desce aplikované rovnoměrně. Každé lepidlo lze navíc používat za jiných teplotních podmínek. A ne všechna lepidla jsou certifikovaná na všechny zateplovací systémy.

 

Důležité je také rozmístění kotvících hmoždinek. I na to myslí norma. Kromě toho je však důležité respektovat nosnost kotvící stěny a také umístění objektu. Je jasné, že jinak se bude chovat fasáda v horské oblasti a jinak uprostřed městské zástavby. Minimální počet hmoždinek je obvykle 6–8 kusů na metr čtvereční.

 

Při zateplování myslete rovnou také na vhodnou barvu na malování fasády. Vhodné je vybrat termoizolační nátěr, který bude budovu díky svým vlastnostem chránit. Nátěr fasády není radno podcenit.

 

Ideální čas na realizaci

Pro zateplování fasád nejsou vhodné extrémní teploty. Nemělo by mrznout, ale také by nemělo být příliš velké teplo. Chladné a mrazivé počasí by mohlo narušit funkčnost materiálů. Příliš vysoké teploty zase nejsou vhodná pro lepidla, která rychleji zasychají. To může způsobit nedostatečnou přilnavost mezi zdivem, izolací a fasádou.  Z toho důvodu je ideálním obdobím na zateplení jaro nebo podzim. Vše je potřeba plánovat s předstihem. Podzimní zateplování je nyní už pasé, je však vhodný čas začít plánovat práce na jaro.

 

Výhody zateplování fasád

V případě, že je zateplení domu provedené odborně a kvalitně s sebou přináší hned několik výhod.

 

  • Sníží se únik tepla až o 50 %.
  • Zvýší se akustický komfort v domě.
  • Zvýší se odolnost fasády.
  • Izolace zajistí tepelnou pohodu.
  • Odstraní se pocit chladu od stěn.
  • Omezí se přehřívání stěn v letním období.

 

Využijte dotace na zateplení

Na zateplení obvodových stěn můžete čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám ve výši 30–650 tisíc Kč. Pro čerpání je nutné splnit několik podmínek. Dotace může pokrýt maximálně polovinu z celkových nákladů. Její výše se odvíjí od kvality provedené izolace nebo dosaženého energetického standardu. Dotaci je navíc možné uplatnit pouze u budov s datem žádosti o stavební povolení před 1. červencem 2013. Tedy na budovy starší deseti let.

 

V novém dotačním programu však můžete v jedné žádosti poprosit také o finanční pomoc při výměnu kotle, instalaci fotovoltaické elektrárny nebo na systém řízeného větrání s rekuperací. Jestliže tedy společně se zateplením chcete investovat ještě do dalších úprav, směle do toho. Stát vám s financováním pomůže.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!