Každá barva totiž působí na psychiku člověka. Výběr barvy do kanceláří proto není radno podceňovat. Je to místo, kde vy nebo vaši zaměstnanci přece jen tráví opravdu hodně času a je třeba se tam cítit dobře. Samozřejmě záleží hlavně na vás, jaké pracovní prostředí chcete zvolit. A jaký dojem má kancelář vyvolávat v zaměstnancích nebo i návštěvnících.
Člověk umí rozeznat asi dva tisíce odstínů různých barev. Obecně je můžeme rozdělit na teplé a studené. Zatímco teplé a sytější barvy prostor opticky zmenšují, studené světlejší barvy mají obvykle zvětšující účinek. Působí tak mnohem vzdušněji.
Myslete na to, že v kanceláři se musí především pracovat. Nejde o místo, kde mají lidé odpočívat nebo relaxovat. Z toho důvodu se prakticky do žádné kanceláře nebo ordinace lékaře nehodí tmavé odstíny barev. Například zubař nebo advokát by také měl myslet na to, že barva by měla být pokud možno uklidňující. Tedy v žádném případě agresivní. Ideálně světlá. Vůbec nevadí, pokud budou stěny bílé. Barevné mohou být jen některé prvky v interiéru. Pokud je na vás bílá však příliš fádní, hodí se třeba bledě modrá nebo zelená.
Bílou však hned nezatracujte. Myslete na to, že sice může působit sterilně, ale také odráží hodně světla. A vy si můžete s barevným laděním pohrát díky nábytku nebo dalším dekoracím. Zelená působí opravdu uklidňujícím dojmem. Je to oblíbená barva a právě například lékaři určitě neudělají špatně, pokud ji zvolí. Nejvíce doporučovaná barva do kanceláří je však jmenovaná bledě modrá. Existují totiž výzkumy, které zjistili pozitivní vliv této barvy na produktivitu. Navíc je světle modrá barva uklidňující a pomáhá soustředit se.
Napadlo vás, že byste vymalovali kancelář nebo ordinaci žlutou barvou. Raději na to zapomeňte. Případně zvolte jen lehký nádech žluté barvy. Výrazná žlutá je totiž příliš agresivní. Pokud však zvolíte světlejší, podpoří výkonnost a kreativitu. Žlutá by však ani tak neměla být v celé místnosti. Zvolte tedy žlutou například jen jednu stěnu.
Stejně také se do kanceláří příliš nehodí fialová nebo červená. Ta povzbuzuje aktivitu a kreativitu. Hodí se však spíše tam, kde je požadovaná fyzická aktivita. To však v žádném případě neznamená, že je nutné se červené barvě vyhýbat úplně. Vymalovat červeně sice není ten nejlepší nápad, ale nějaké prvky v interiéru klidně v této barvě zvolit můžete. Třeba nějaký výraznější kus nábytku. Jednu skříňku. Židli. Nějaký obraz nebo dekorace.
Šedá je neutrální. Není dobré ji používat na velkých plochách pokud nepoužijete také další barvy. Šedá by totiž mohla vyvolat pocit beznaděje. Vaši zaměstnanci by tak mohli jednoduše přijít o pracovní nasazení. Pokud se však šedá dobře zkombinuje například s barevnými doplňky, bude působit vyváženě a dokonce elegantně.
Hnědá nebo její světlejší odstíny není špatná barva. Dodává pocit bezpečí, spolehlivosti a tepla. Působí také tradičně a solidně. Ideální je však zkombinovat ji s teplou barvou jako je například žlutá nebo oranžová. Samotná hnědá by totiž mohla působit příliš jednotvárně a fádně. Pokud však potřebujete vytvořit seriózní prostředí, můžete zvolit béžovou. Tmavnou hnědou pak můžete doplnit na nábytku.
Jestliže si nejste jisti, jaký odstín bude pro vaši pracovní místnost nejlepší, poraďte se s odborníky. Ti vám nejen doporučí nejlepší možnou barvu (její odstín), ale také poradí s dalšími věcmi. Některé provozy totiž potřebují také speciální barvy kvůli zdravotním normám. Prodávají se speciální malířské barvy s fungicidní nebo baktericidní výbavou. Ty jsou vhodné právě například do potravinářských provozů, vlhkých míst nebo nemocnic a ordinací lékařů.