+420 602 387 696
+420 281 922 586

K čemu slouží křemičitý písek

Křemičitý písek se v domě i na zahradě používá poměrně hojně. Víte, jak můžete křemičitý písek využít a kde všude může být prospěšný? Víte, co to vlastně je křemičitý písek? Je to název pro sediment s obsahem křemene. Tento minerál je jedním z nejběžnějších na planetě Zemi. Může se tedy zdát, že jde o opravdu obyčejný minerál. Nutno však říci, že má opravdu vyjímečné vlastnosti. A má opravdu široké spektrum využití v domě i na zahradě.

Barmakolor

Co to je křemen?

Křemen je chemicky a mechanicky odolný minerál, který nepodléhá zvětrávání. Právě proto se často vyskytuje v sedimentech. Křemen je naprosto běžný a setkat se s ním můžete ve většině hornin v litosféře. Označení křemičitý písek se používá pro sediment s frakcí 0/2 kde převažuje velikost zrn od 0,063 do 2 milimetrů. V případě, že původní zvětrávaná hornina obsahovala velké množství křemene a voda materiál vytřídila, najdeme písek s vysokým obsahem SiO2, tedy křemičitý písek.

Použití je opravdu široké

Křemičitý písek je opravdu skvělým pomocníkem v oblasti domu, ale sloužit může také na zahradě a pochopitelně i na veřejných prostranstvích. Používá se hlavně suchý křemičitý písek. A to proto, že mokrý se lepí a ztrácí jednu ze svých základních vlastností, kterou je jemnost. Právě díky jemnosti můžete suchý křemičitý písek dostat do každé dírky.

 

Křemičitý písek se používá jako krásný pokryv větších ploch například na sportovištích, ale velkým pomocníkem je také například při spárování dlažby. Dále se křemičitý písek používá pro kypření půdy. Stačí s ním posypat trávník a půda pod ním se odlehčí. Díky tomu dojde k rychlejšímu průsaku vody do spodních vrstev. Křemičitý písek se používá často ke zkvalitnění zamokřených jílovitých zemin. Pokud se písek dostává do již vzrostlé trávy, používají se k aplikaci provzdušňovací válce. Pokud chcete pískem vysypat cestičky, pak je ideální použít dospod geotextilii. Jen tak předejdete prorůstání plevele.

 

Křemičitý písek se používá také ve sportu. Ptáte se jak? Opět hraje hlavní roli trávník. Křemičitý písek se používá na fotbalová nebo také golfová hřiště. Tentokrát pomáhá trávníky zpevnit a upravovat proti uklouznutí. Bez křemičitého písku se pochopitelně neobejdou ani hřiště na plážový volejbal nebo plážový fotbal. Využití však křemičitý písek najde také v oblasti jezdectví.

 

Křemičitý písek na dlažby i jako abrazivum

Zásypový křemičitý písek se používá jako vrchní vrstva podkladu pod dlažbu a také pro vyplnění volných spár. Při dodržení pravidla suchého písku a zároveň celého povrchu dlažby písek vyplní opravdu každou škvírku. V případě, že by byl písek mokrý se však nedostane do hloubky mezi jednotlivé dlaždice. Ideální je si po zasypání spár trochu písku schovat pro pozdější dosypání. Vlivem deště si totiž obvykle písek za nějaký čas sedne.

 

Křemičitý písek se používá také na pískování. Je to totiž nejen nejdostupnější, ale také nejlevnější abrazivum. Křemičitý písek se hodí na tryskové čištění povrchů kovů nebo zdiva z cihel nebo kamene. Stejně tak se křemičitým pískem může tryskově čistit dřevo nebo další materiály při rekonstrukcích.

 

Co to je pískování?

Pískování můžete znát také pod pojmem tryskání. Pískování se tomuto procesu říká právě proto, že jako abrazivum se nejčastěji používá právě křemičitý písek. Je totiž cenově dostupný.

 

Co vše se může pískovat?

  • Pískují se karoserie automobilů nebo disky aut, výfuky a ostatní autodíly.
  • Tryskání se používá také na vleky nebo návěsy.
  • Vhodné je pískování také na plotové dílce nebo ocelové konstrukce.
  • Pískovat můžeme také zábradlí, které chceme renovovat.
  • Pískování se používá a stavební nebo mechanizační stroje.
  • Tryskají se sila, sloupy i stožáry.

 

Jak probíhá pískování?

Při pískování kovů je křemičitý písek nebo jiné abrazivum tryskané proti kovovému povrchu velkou silou. Díky tomu dochází k narušení povrchu. Abrazivum se vybírá v závislosti na materiálu. Jemné abrazivum je třeba vybrat na hliník, naopak tvrdé abrazivum je nutné na pískování ocelových konstrukcí.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!