+420 602 387 696
+420 281 922 586

Jaká barva se hodí do obývacího pokoje?

Využívá se k odpočinku, posezení s rodinou nebo přáteli a často také k zábavě. Je to místo setkávání, ale také klidu a pohody. Celkový vzhled obývacího pokoje samozřejmě tvoří zejména jeho vybavení, velký vliv na dojem z obývacího pokoje však dělají také barvy stěn. Samozřejmě neexistuje pravidlo nebo jednotný názor, který by určoval jaké barvy se hodí právě do obývacího pokoje. A přitom barvy hrají opravdu zásadní roli.

 

Je jasné, že volba barev do interiéru je vždy hlavně otázkou vkusu. Pokud stojíte před volbou, jakou barvou vymalovat svůj obývací pokoj, vězte, že volba barvy může změnit atmosféru pokoje z příjemné na nepříjemnou. Je to místo, kde lze experimentovat, ale není vhodné to přehnat.

Barmakolor

Vhodný výběr barevného odstínu

Působení barev v místnosti

Pamatujte, že barvy mohou místnost opticky zmenšit nebo zvětšit. Samozřejmě ji mohou také ubrat světlo. Případně ji mohou zklidnit nebo naopak. Myslete vždy na to, že velké plochy místnosti by měly být neutrální. Jde tedy zejména o strop a stěny. Celková barevnost místnosti by pak měla vycházet z promyšleného návrhu. Chcete do místnosti dostat výrazné barvy? Pak je zvolte spíše na doplňky jakou jsou polštáře, svíčky nebo dekorace, případně menší kusy nábytku. Bude to efektní a barvy nebudou tak dráždivé jako třeba na stěně.

 

Před malováním a vymýšlením konceptu celého obývacího pokoje myslete také na to, že tmavší barvy vždy prostor opticky zmenší. Držte se hesla, že méně znamená více. Ano, vždy je to především o vkusu každého jedince, nicméně vždy vypadá lépe místnost, kde jsou dvě nebo tři barvy než místnost, kde je barev mnohem více. A ještě jedna rada. Skvělou volbou jsou barvy zastoupené v přírodě. Jsou totiž uklidňující a navíc působí na psychiku člověka velmi pozitivně.

 

Jaká barva je tedy vhodná do obývacího pokoje?

Bílá. Tou na stěnách pochopitelně nikdy nic nezkazíte. A může jít o jakýkoliv odstín bílé barvy. Barevnost pak dodáte například nábytkem nebo doplňky. Na stěnu však můžete použít také kakaově hnědou barvu, šedobéžovou nebo světle zelenou. Tedy právě přírodní odstíny barev. A hodí se dokonce levandulová barva, která je jemná a uklidňující. Nevhodná je například červená, která působí rušivě a je poměrně agresivní. Právě toto je barva, která může prostor zvýraznit. Milujete červenou? Pak si pořiďte červené svíčky, polštáře nebo třeba taburety. Prostor tím rozzáříte, ale barva na malých věcech nebude agresivní.

 

Jak působí jednotlivé barvy?

Bílá – Působí čistě a dodává sílu. Podporuje všechny barvy světla. Bílá na stěnách dovoluje volnost v barevnosti nábytku a dalšího vybavení pokoje.

Šedá – Je chladná a nevýrazná, nemá tolik emocí. Snižuje aktivitu a zvyšuje lenost. V kombinaci s jinými barvami je však vkusná a vděčná.

Hnědá – Barva dřeva a hlíny. Vyjadřuje však bohatství a požitek. Mají ji rádi lidé toužící po pohodlí a odpočinku.

Světle fialová – Uklidňující barva, kterou můžete najít pod názvem levandulová, lila, šeříková nebo fialková. Lila podněcuje intuici a kreativní myšlení. Je vhodná také pro meditace. Vhodná i do ložnice.

Světle zelená – Zelenkavá barva působí uklidňujícím dojmem. Jde o barvu jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Uklidňuje a uvolňuje.

Žlutá – Je to barva, která povzbuzuje, osvobozuje a přináší pocit harmonie. Působí vesele a otevřeně. V obývacím pokoji ji lze použít ve světlejším odstínu. Skvělá do kuchyně.

Oranžová – Vyvolává pocit radosti, spojuje se s teplem, světlem, zlatem a bohatstvím. Dodává energii a povzbuzuje aktivity i myšlení. Bojuje proti depresím a špatné náladě.

Červená  – Nejzajímavější brava pr náš mozek. Je symbolem síly a vášně. Dodává energii a chuť k jídlu. Barva sebevědomých a cílevědomých lidí. Dále tuto barvu mají rádi lidé tvořiví.

Modrá – Barva nebe a samozřejmě také vody. Je to uklidňující barva, pokud ji není mnoho. Pak totiž způsobuje deprese. Modrou mají rádi romantici a introverti.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!