Dokáže být opravdu nepříjemný i po velmi dlouhé době. Zvlášť pokud někdo kouří v bytě dlouhodobě. Jestliže se potřebujete zbavit zápachu z cigaret v bytě, nemusíte být zoufalí. Není to jednoduché, ale stoprocentně se vám to podaří. Stěny kuřáckého bytu mají nepříjemně zažloutlý nádech. Podobně jako záclony nebo další textílie, pokud v bytě jsou. Záclony a další textilie se dají samozřejmě jednoduše vyhodit. Co však udělat se stěnami? Poradíme vám, jak se zápachu zbavit jednou pro vždy.
Samozřejmě, že jako první vás napadne byt nově vymalovat. Ano, to je pochopitelně to nejlepší a jediné řešení. Určitě však nebude stačit jen koupit barvu a smradlavé stěny přetřít novým nátěrem. Nepříjemný zápach by se i tak pravděpodobně dostal zpět do prostoru i přes nový nátěr. A navíc. Ten pocit, že žijete v bytě, který je špinavý a jen přemalovaný. To není to pravé ořechové. Je potřeba počítat s mnohem více kroky. A také s tím, že hotovo pravděpodobně nebude za jeden jediný den. Protože některé úkony si žádají takzvanou technologickou přestávku.
Ze všeho nejdříve bude nutné stěny důkladně namočit. Po navhlčení přijde na řadu škrábání. Ano, je to nepříjemná činnost, ale je důležité, aby se kouřem nasáklá malba odstranila do posledního milimetru. A to ještě není všechno. Aby stěny opravdu nezapáchaly, bude potřeba po škrábání stěny ještě pečlivě umýt saponátem, mýdlem nebo bílým octem s teplou vodou. Bát se nemusíte ani nějaké příjemné vůně. Do vody můžete klidně přidat svůj oblíbený vonný olejíček. Samozřejmě v rozumném množství. Pak bude potřeba počkat, až stěny uschnou.
Připravte se tedy na to, že zbavit stěny zápachu od cigaret je během na dlouhou trať. Až stěny po omytí oschnou, je čas na ně nanést penetraci. Vhodné je použít izolační nátěr. Ten by měl zaručit, že se na nové výmalbě neobjeví skvrny, které by mohly stěnou prostoupit do nové barvy. Pokud chcete stěny vymalovat barevně, teprve po nanesení izolačního nátěru a jeho zaschnutí můžete pokračovat s barevným nátěrem.
Tapety bohužel nezachráníte. V žádném případě. Není možné se zápachu z nich zbavit. Není tedy jiná možnost, než tapety strhnout a dále pokračovat stejně jako u klasické výmalby. Tedy nejprve zeď umýt a potom zeď oškrábat.
Pokud byl byt kuřácký opravdu po dlouhou dobu, určitě nebude stačit jen vyhodit staré textilie a nově a důkladně vymalovat. Je třeba myslet také na to, že kouř z cigaret pravděpodobně ulpěl také na dalších věcech. Například na oknech. Ta je třeba důkladně umýt. Ideálně také teplou vodou smíchanou s octem. Jelikož právě ocet eliminuje pachy. Stejně postupujte také v případě podlahy. Pokud byla podlaha v bytě neudržovaná, možná bude potřebovat vytírání několikrát opakovat, případně zvážit pokládku nové podlahové krytiny.
Úklid bytu pravděpodobně zvládne opravdu každý, ačkoli to bude běh na dlouhou trať. S mytím, škrábáním a malováním to však není tak jednoduché. Zvlášť škrábání a malování stropů totiž není vůbec jednoduchou záležitostí. Zatímco při samotném malování můžete využít teleskopické tyče, škrábat budete muset pravděpodobně ze štaflí.
A samozřejmě, že je pravděpodobné, že vám stará omítka bude padat do očí a vlasů. Nemluvě o tom, jak vás asi budou bolet záda. A pokud se někde strop odloupne moc, bude potřeba ještě nesrovnalosti zarovnat štukem. Je to opravdu náročné. Tedy alespoň pro každého, kdo se malováním neživí. Pokud si tedy chcete ušetřit spoustu starostí, bolestí a také času, pozvěte si na vymalování bytu po kuřákovi raději profesionální malíře. Ti si s tímto zapeklitým úkolem poradí levou zadní.