+420 602 387 696
+420 281 922 586

Jak vybrat nejlepší nátěr proti plísni

Nejen, že jsou nevzhledné, ale hlavně nebezpečné pro naše zdraví. Bohužel se plíseň velmi snadno rozvíjí a boj s ní je velmi nepříjemný a pracný. Naštěstí existuje nátěr proti plísni, který vám s bojem pomůže.

Jak však vybrat ten nejlepší nátěr proti plísni? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit a prozradíme jaká preventivní opatření lze proti plísním podniknout.

Barmakolor

Jak nebezpečné jsou plísně na zdech?

Nikdo nechce bojovat s plísní v bytě. Samozřejmě jsou prostory jako je garáž nebo sklep, kde nad drobnou plísní mávneme rukou. V obýváku nebo v ložnici je však plíseň zcela nežádoucí. A rozhodně nejde jen o to, že plesnivé skvrny jsou velmi nevzhledné. Bohužel jde hlavně o dopad na zdraví.

 

Plíseň totiž zvyšuje koncentraci sporů v ovzduší. Jejich dlouhodobé vdechování ve velké míře může vyvolat zdravotní potíže a celou řadu různých nemocí. Obvykle plísně způsobují alergie, záněty spojivek, ekzémy nebo astma. Stejně tak se však mohou objevit i potíže, které na první pohled nemají s plísní nic společného. Jde o přetrvávající únavu, bolesti hlavy nebo i břicha.

 

V prostoru, kde je plíseň se může zvyšovat také expozice mykotoxinů. To jsou škodlivé látky, které jsou karcinogenní. Poškozují zejména játra, ve kterých narušují metabolismus tuků a způsobují tukovou degeneraci jater. Oslabují také imunitní systém.

 

Samozřejmě se žádný z výše zmíněných problémů nemusí dostavit. Záleží na tom, jaká je koncentrace sporů a jaký druh plísní se v bytě vyskytuje. Vliv má samozřejmě také množství plísně. V každém případě jsou plísněmi nejvíce ohrožené malé děti a senioři. Ohrožení jsou také astmatici a alergici. Dále také lidé, kteří již mají zdravotní problémy nebo oslabenou imunitu.

Co přispívá ke vzniku plísní?

Plísně vznikají tam, kde je vlhko nebo voda. Právě voda je podmínkou pro jejich růst. Nejčastěji k plesnivění interiérů dochází kvůli působením živlů nebo stavebním nedostatkům. Často se tak plísně objevují po silných deštích, ve špatně odvětrávaných místnostech nebo na stěnách, které mají špatnou izolaci.

 

Pokud chcete plísním předcházet, je třeba pravidelně větrat a vyvarovat se několika dalších věcí. Není například vhodné v interiéru sušit prádlo. Rizikové je také vaření, při kterém vzniká pára. Vždy je tedy vhodné používat digestoř. Bohužel k rozvoji plísní často přispívají i moderní plastová okna, jelikož dokonale těsní a minimalizují tak cirkulaci vzduchu. Z toho důvodu je vhodné využívat mikroventilaci.

 

V případě, že máte doma vysokou vlhkost, je dobré si pořídit speciální odvlhčovač, který dokáže vytáhnout vodu i ze zdi. Pamatujte si, že přiměřená vlhkost v bytě by měla být mezi 40 a 60 %.

 

Preventivní opatření v bodech

 • Optimálně a pravidelně větrat.
 • Zajistit vlhkost vzduchu kolem 50 %.
 • Nechávat dostatečný prostor mezi nábytkem a stěnou.
 • Nesušit v místnostech prádlo.
 • Využívat při vaření digestoř.
 • Na stěny dávat jen prodyšné nátěry.

Jak na likvidaci plísní na zdivu?

Nejdůležitější je důkladnost. A samozřejmě správný postup a velká trpělivost. Bohužel mnoho lidí sáhne po prostředku s chlorem, aby se plísně zbavili co nejrychleji. Na první pohled je účinek okamžitý. Jenomže chlorové prostředky obsahují také sůl. A ta způsobuje, že zdivo po jejich aplikaci ještě více přitahuje a zadržuje vodu. Pokud tedy plíseň postříkáte chlorovaným přípravkem, pravděpodobně se zanedlouho opět objeví. A dost možná v ještě větší míře.

 

Jak tedy postupovat správně, aby se plíseň už nevrátila? Nejprve je třeba plíseň i její okolí navlhčit. Klidně jen vodou. Následně je důležité plíseň mechanicky odstranit například špachtlí. Vhodné je přitom používat respirátor. Poté je nutné aplikovat na zeď dezinfekční roztok proti plísním nebo odstraňovač plísní. Následně zeď napenetrujte. Vyberte si však prodyšnou penetraci. A na závěr naneste nátěr proti plísni s fungicidním účinkem.

 

Nátěr lze nanášet na zeď klasicky válečkem nebo štětcem jako klasické barvy. Obvykle se prodávají nátěry proti plísni v bílé barvě. Je však možné je tónovat barvami stejné značky. Pokud tedy chcete barevnou zeď, není problém. Barvu s protiplísňovým účinkem je možné ředit vodou. Ideálně však demineralizovanou nebo destilovanou. Vždy je důležité řídit se návodem k použití.

 

Nátěr proti plísni je vhodné na zeď nanášet při teplotách od 10 do 25 stupňů. Vhodná není ani vysoká ani příliš nízká teplota. Stejně tak není vhodné malovat protiplísňovým nátěrem, pokud venku prší. Déšť totiž prodlouží délku schnutí a navíc nebude možné větrat, což je při aplikaci opravdu potřeba.

Barmakolor

Kde je možné použít nátěr proti plísni?

Protiplísňové nátěry lze používat v interiérech, kde se pracuje s potravinami, stejně jako v prostorách, kde jsou zvýšené nároky na hygienu. Využívají se také v prostorách se zvýšenou vlhkostí jakou jsou koupelny, prádelny, kuchyně, garáže nebo sklepy. Pochopitelně je však nátěr proti plísni vhodný v jakékoliv místnosti, kde vzniká plíseň. Všechny nátěry splňují přísné hygienické normy a jsou zdravotně nezávadné.

Jaké jsou typy nátěrů proti plísním?

 • Likvidační nátěry – Obvykle na bázi aktivního chloru. Mají bělící a dezinfekční účinek. Na trhu jsou také přípravky bez chloru, ty jsou šetrnější a účinnost je shodná. Likvidační nátěry se používají přímo na plísně bez nutnosti odstranění. Nátěry není nutné ředit a aplikují se postřikem, případně natřením tkaninou namočenou v přípravku.
 • Interiérová barva – Jde o barvu speciálně určenou pro výmalbu prostorů s vyšší vlhkostí. Obvykle jde o bílou barvu, kterou lze tónovat. Před nanesením protiplísňové interiérové barvy je třeba místo očistit a ošetřit prostředkem proti plísním.

 

 

Jakými prostředky lze ještě bojovat proti plísním?

Kromě nátěru proti plísni s fungicidní složkou existují samozřejmě ještě další přípravky, které pomáhají v boji proti plísním.

 

 • Likvidační roztok – Jde o koncentráty, které se zředěné aplikují na plíseň ještě před mechanickým odstraněním. Poté by se měli aplikovat ještě těsně před natíráním barvou. Likvidační roztoky chrání zeď před vhlkostí, plísněmi, lišejníky, ale také řasami nebo kvasinkami. Kromě toho také zeď dezifikují a některé dokonce fungují jako penetrace. Bohužel jsou však likvidační roztoky toxické. Při jejich aplikaci je tedy třeba maximální opatrnost. A zásadní je také větrat. Myslete na to, že přípravky musíte skladovat mimo dosah dětí a zvířat. Přípravek se nesmí dostat ani na potraviny. Likvidační roztoky se nehodí ani na nábytek nebo hračky.

 

 • Přísady s protiplísňovým účinkem – Alternativní ochranou proti plísním je použití přísad. Jde obvykle o roztoky, které můžete přidat do nátěrů nebo také omítek. A jaká je výhoda přísad? Pokud chcete jinou než bílou barvu, můžete si vybrat preferovaný odstín a doplnit ho o fungicidní složku.

Barmakolor

Nejlepší nátěr proti plísni

PRIMALEX mykostop

 • Tento nátěr je vhodný do koupelny. Vyniká dobrou kryvostí a vysokou bělostí. Jde o velmi oblíbený produkt.

 

REMAL Protiplísňový

 • Jeho velkým plusem je výborná paropropustnost. Remal kromě nátěrů nabízí také likvidační roztoky, penetrace i další prostředky proti plísním.

 

CAPAROL Indeko-W

 • Protiplísňový nátěr, který je vhodný také do průmyslových prostor. Samozřejmě ho můžete použít také doma.

 

DETAKRYLA protiplísňový

 • Dobrý výkon v poměru kvalita/ cena. Velmi dobře zakrývá skvrny na zdi. Také Detakryl vyrábí i penetrace a další protiplísňové přípravky.

Kolik stojí nátěr proti plísni

Samozřejmě jsou na trhu přípravky v různých cenových relacích. Kolik však stojí kvalitní barva proti plísni?

 

Do 200 Kč

Nejlevnější jsou likvidační roztoky. Do dvou set korun seženete obvykle litrové balení. Ve stejné cenové hladině se pohybují také malé balení protiplísňových nátěrů.

 

Do 500 Kč

V této cenové relaci se pohybují větší balení roztoků a protiplísňových nátěrů. Do pěti set korun  vás bude stát zhruba 5 kilogramová barva od renomovaných značek.

 

Nad 500 Kč

Dražší jsou pochopitelně velká balení. Vhodně jsou do velkých interiérů nebo hal. A také v případě, že je potřeba opravdu důkladné ošetření.

 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!