Fasáda dělá dojem. Když je nová a krásná, působí lákavě. Když má chybičky, praskliny nebo jsou na ní fleky, vypadá zanedbaně. Řešíte-li novou fasádu, jedna z věcí, kterou budete muset rozhodnout, je její barva. Jak ji správně vybrat?
Není žádným tajemstvím, že tmavší fasádní nátěry mohou ovlivnit teplotu uvnitř domu. Obecně totiž platí pravidlo, že tmavé barvy mohou nějaký ten stupeň teploty uvnitř domu ovlivnit. Pokud například vyberete sytě červenou barvu fasády, přiláká mnohem více tepla, nežli klasická bílá barva.
Zvolit sytější odstín fasády se tak může vyplatit majitelům „studenějších“ staveb, kde je například i v létě pocitově chladněji.
Možná ani nevíte, že něco takového existuje, přesto byste měli být v obraze, co luminiscenční hodnota vlastně udává. Jde o vlastnost fasádní barvy, kterou lze nazvat tzv. rozjasňující složkou daného odstínu. Jinými slovy je řeč o stupni odrazu daného barevného tónu mezi černým a bílým bodem.
Při výběru nové fasády hodně záleží i na prostředí, ve kterém se stavba nachází. Uprostřed betonové džungle by například kombinace modro-bílé fasády, kterou vídáme v přímořských oblastech, mohla působit jako pěst na oko. Nebojte se zapůjčit si vzorník, nebo se poradit s profesionály, kteří vám pomohou vybrat vhodný odstín nejen v závislosti na prostředí domu.
Pastelové barvy fasády se hodí prakticky do jakéhokoli prostředí, působí na pohled velmi jemně a nenarušují harmonii okolí. Můžete je směle zkombinovat s tmavším odstínem střechy. Pokud nejste fanoušci kdovíjaké extravagance, vydejte se cestou jedné barvy ve více tónech. V praxi to vypadá tak, že si vyberete například šedou, kterou pak na fasádě zkombinujete ve vícero odstínech. Méně častou variantou je potom výrazná barva fasády zkombinovaná se světlou barvou střechy.