+420 602 387 696
+420 281 922 586

Jak odstranit plíseň v bytě?

Pokud se vám v domácnosti objeví plíseň, čeká vás pravděpodobně nevyrovnaný a dlouhý boj. Plíseň v bytě je vždy nezvaným hostem, který se však nemá k odchodu. Čím dřív se ji budete snažit zbavit, tím lépe. V případě, že v domácnosti objevíte náznak plísně, začněte situaci řešit hned a na nic nečekejte. Nejdůležitější je zamezit dalšímu šíření plísní.

 

Proč je plíseň nebezpečná a kde se jí daří?

Plísně jsou pro lidský organismus nebezpečné proto, že uvolňují nebezpečné spory. Ty jsou pak způsobují dráždivý kašel, rýmu, slzení nebo další alergické reakce. Mohou však způsobit i závažnější zdravotní potíže. Z toho důvodu je potřeba proti plísním bojovat hned od počátku. Plísním se daří všude tam, kde je vysoká vlhkost. Konkrétně v prostorech, kde vlhkost vzduchu přesauhe 60 % a teplota vzduchu se drží kolem 20 až 25 stupňů Celsia. V domácnosti se tak plíseň nejčastěji vyskytuje v koupelnách (u sprchy nebo v okolí vany), v kuchyni nebo například ve sklepích. Plíseň se však může objevit také v jiných místnostech, nejčastěji je pak na vině špatná izolace domu.
Barmakolor

Jak se s plísní vypořádat?

Pokud objevíte na stěnách černé tečky, ještě nemusíte propadat panice. S drobnou plísní si bez potíží poradíte sami. Stačí, když si koupíte speciální dezinfekci a aplikujete ji na postižené místo. Podle návodu pak dezinfekci nechte působit a následně otřete vlhkým hadříkem. Nezapomeňte při aplikaci větrat. Dezinfekce by mohla podráždit sliznice. Ideální je také zvážit malování speciálním protisplísňovým nátěrem. Takový nátěr obsahuje jubocid, který dokáže plísně efektivně likvidovat.

 

Na trhu je také chytrá houba

Další možností, jak se zbavit plísní z bytu je takzvaná chytrá houba. Znát ji můžete také pod názvem mykoparazitická řasovka. Ještě jste o ní neslyšeli? Je to parazit, který likviduje houby a je účinný v boji proti plísním. Bát se ji rozhodně nemusíte. Pro dospělé i děti je naprosto bezpečná. A stejně tak budou při její používání v bezpečí i domácí mazlíčci.

 

Jak vlastně taková chytrá houba funguje? Parazit se plísní živý. Vlastně ji zlikviduje a až dojde potrava, uvede se do klidového stádia. Takto vydrží klidně i několik let. Nespí však tvrdým spánkem, jakmile se plíseň znovu objeví, je vždy chytrá houba připravena zasáhnout. Neexistuje jen jedna chytrá houba. Přípravků s houbou je na trhu opravdu hodně. Je však dobré vědět, že houba vám pomůže jen v případě, kdy plíseň není v bytě zcela rozšířená. S těžšími případy si bohužel poradit neumí.

 

Mechanické odstranění plísně

Pokud není plíseň v bytě moc rozšířená, pak je také možné se povrchové plísně zbavit pomocí kartáče nebo škrabky. Není to však nejvhodnější řešení. Při odstraňování se totiž může plíseň roznést také do dalších míst. Jste přesvědčeni, že je pro vás mechanické odstranění nejvhodnější. Pak alespoň nejprve stěny ošetřete prostředkem proti plísni a poté se teprve dejte do škrábání. A také si nasaďte brýle, roušku a rukavic, abyste nečuchali chemikálie a nevdechovali výtrusy plísní.

 

Problém s plísní je větší

Pokud jsme vás odradili od mechanického čištění nebo vidíte na první pohled, že je problém větší, pak je vhodné pozvat odborníky. Proti plísním v bytech se často používá například ozon. Je to jedno z nejsilnějších dezinfekčních činidel na světě. Při dezinfekci je rychlejší než chlor a to 3000krát. Přitom je maximálně bezpečný. Po použití ozonu v místnosti nezůstávají žádné stopy ani toxická rezidua.

 

Existují pochopitelně i další metody, jak se plísní zbavit. Vždy je důležité odhalit příčinu a také změřit vlhkost v domě. V případě větších potíží tedy ideálně dejte na odborníky a jejich zkušenosti. Jedině tak se s plísní vypořádáte poměrně rychle a efektivně.

 

Po odstranění ještě prevence

Zbavili jste se veškerých plísní ve vašem bytě? Gratulujeme! Nyní je potřeba tento stav udržet. Z toho důvodu je vhodné zvážit fungicidní nátěry proti plísním. Tyto speciální barvy na stěnu dokáží plísně likvidovat a také působí jako prevence proti jejich vzniku. Dobrou zprávou je, že jsou protiplísňové nátěry otěruvzdorné. Vhodné jsou do vlhkých a také špatně větraných místností. K preventivnímu použití se hodí do sklepů, chodeb, koupelen a kuchyní.

 

Jako prevence však nepůsobí jen speciální nátěr. Zapomínat bychom neměli ani na penetraci. A to zejména v případě, že se vám plíseň doposud vracela a prorostla hluboko do zdiva. Penetrace dokáže zeď ošetřit hloubkově. Navíc dokáže vyrovnat náchylnost materiálu k pohlcování vlhkosti.

 

Jak minimalizovat riziko vzniku plísně:

  • Často větrat. Vždy však krátce a intenzivně.
  • V kuchyni využívejte digestoř. Při vaření totiž dochází ke zvýšení vlhkosti.
  • Používejte ventilátor v koupelně. Díky tomu odvedete vlhkost pryč.
  • Nábytek mějte kus od stěny. Zdi tak budou moci dýchat.
  • Prádlo sušte venku nebo v sušičce. Pokud sušíte uvnitř, vzniká v místnosti opravdu velká vlhkost.
  • Pokud je vlhkost vzduchu stále vysoká, zvažte pořízení odvlhčovače.

 

 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!