Procesu se v minulosti začalo říkat pískování, jelikož se jako abrazivum používal písek. Je totiž nejvíce dostupný a také cenově nejvýhodnější. Odborný název je však tryskání.
Pískování je vlastně technikou tryskání, které lze použít na různé druhy kovů. Postup se používá k čištění, případně jako povrchová úprava před aplikací vrstvy nátěru. Díky pískování bude mít nátěr větší životnost a bude kvalitnější, jelikož ke kovovému povrchu lépe přilne. Pískování je ekologické a navíc velmi efektivní. Kov lze po otryskování nalakovat nebo ho například metalizovat zinkem.
Když chceme odstranit otřepky, nečistoty nebo korozi. Pískuje se také v případě, že chcete odstranit starou barvu z kovového povrchu nebo nanést novou. Tuto metodu lze použít také vždy, když je třeba zdrsnit povrch nebo ho sjednotit.
Pískování patří k nejdůležitějším fázím povrchové úpravy. Až 85 % vad, které se objeví později, je způsobené nedostatečnou přípravou povrchu.
Pískovat lze karoserie automobilů, disky aut, výfuky i ostatní autodíly. Tryskání se používá také na vleky či návěsy a dokonce celé kostry nákladních vozů. Metodu lze využít na plotové dílce, ocelové konstrukce nebo kovářské výrobky. Své uplatnění najde také při renovaci nebo tvorbě zábradlí nebo celého schodiště. Pískování se používá také na mechanizační nebo stavební stroje. Pískují se také sila, sloupy nebo stožáry.
Tryskání kovů se velmi často používá ve strojírenství. Kovové součástky jsou díky metodě dokonale očištěné. Pískování se používá také ve stavebnictví při opracování betonu nebo například zdiva a okrajově se lze s pískováním setkat také ve výtvarné sféře.
Při pískování kovů je abrazivum vrháno proti kovovému povrchu velkou silou. Díky tomu dojde k narušení povrchu. Využít lze buď tlakové pískování nebo mechanické metání abraziva za pomoci rotujících lopatek. Princip se vždy vybírá podle toho, o jaký díl jde, z jakého je materiálu a také na rozsahu prací. Není problém touto metodou očistit i silně zarezlý kov.
Abrazivum se vždy vybírá v závislosti na materiálu. Šetrné zacházení si žádají například autodíly, zejména ty z veteránů. Jemné zacházení a jemné abrazivum si žádá také hliník. Naopak velmi tvrdé abrazivum je nutné na pískování ocelových konstrukcí.
V dnešní době je k dispozici opravdu mnoho typů abraziv. Pokud jde o pískování kovu, velmi často se používá směs litiny a oceli. Dále se používá struska nebo křemičitý písek. Jde o abraziva, které dokáží docílit jemného a čistého povrchu i u velmi tvrdých materiálů.