Zima je v plném proudu a možná se vám zdá, že váš byt je příliš ponurý, tmavý nebo fádní. Máte pocit, že stěny potřebují vymalovat. Proč ne. Výmalba by se měla jednou za čas obnovit. Nejen z estetického hlediska, ale také proto, že nová barva snižuje prašnost v místnosti a působí dezinfekčně. Další výhodou je, že čerstvá výmalba má také pozitivní vliv na psychiku člověka a děla z vašeho domu nebo bytu opravdový útulný domov.
V minulosti se hovořilo o tom, že malování má svůj čas. Stále v lidech přetrvává názor, že malovat se má v letních měsících. To však není pravda. V současné době je možné vymalovat byt takřka kdykoliv v roce. V případě, že budete dostatečně větrat a také topit, můžete se do malování pustit i v těch největších mrazech. Pokud venku mrzne a svítí sluníčko, je na malování vhodný čas. Tehdy je totiž vzduch suchý a nově vymalované zdi tak mohou mnohem lépe a rychleji uschnout. Výhodou je, že v zimě máme většinou dostatek času a netrávíme ho venku. Pokud tedy budete malovat svépomocí, určitě se k malování odhodláte spíše v zimě než v létě.
Malovat však není příliš vhodné, pokud venku prší a je velká vlhkost. Pokud je to jen trochu možné, je lepší v případě deště malování přesunout na jiný termín. V případě, že to možné není je třeba počítat s tím, že čerstvě natřené stěny budou mnohem pomaleji usychat. V dnešní době jsou však již na trhu kvalitní barvy, které tolik nezapáchají a jsou ekologické. Při jejich použití stačí jen krátce vyvětrat. Ani déšť tak není úplnou překážkou.
Neexistuje žádné striktně dané pravidlo, které by říkalo, že je potřeba každé dva roky nově vymalovat. Někdo svůj byt maluje každoročně, jiní třeba jen jednou za pět let. Někteří lidé častěji malují v dětských pokojích nebo kuchyních, naopak v chodbách nechávají výmalbu déle. Je to jen na vás. Záleží pochopitelně také na tom, jaké barvy použijete a jak kvalitně připravíte podklad.
Před malováním je třeba zeď zbavit nečistot a případně ji také zarovnat. Vhodná je také penetrace. Následně je ideální použít voděodolné otíratelné barvy, které v místnostech vydrží déle. Vzhledem k tomu, že nová výmalba odstraňuje prach a také dezinfikuje prostředí je však vhodnější malovat častěji, ačkoli původní nátěr ještě není zničený.
Před samotným malováním je třeba vybrat nejen vhodnou barvu, ale také veškeré náčiní. Je třeba pořídit si kvalitní váleček, štětce, zakrývací fólie a další věci. Pokud máte pocit, že je toho na vás moc a malování by pro vás bylo náročné, můžete se obrátit na odborníky, kteří za vás byt vymalují. Můžete se spolehnout na to, že vám malíř poradí nejen s druhem barvy, ale také s jejím odstínem. A dost možná doporučí i další věci. Zkušený malíř přesně ví, kam je vhodné použít protiplísňový nátěr, kam se hodí omyvatelné barvy a kde je zapotřebí použít antibakteriální nátěry.