Stará nevzhledná fasáda, která je vybledlá, popraskaná nebo dokonce znečištěná nevyvolává zrovna dobré pocity. Dům s takovou fasádou nevypadá na první pohled dobře. Přitom fasáda je to první, čeho si lidé na domě všimnou. Nátěr fasády však rozhodně neplní jen estetickou funkci. Fasádní nátěr by měl být především funkční. Nutno říci, že i ty nejvíc odolné nátěry mají životnost maximálně 20 let. Po takto dlouhé době je vhodné fasádu opět natřít.
Starou fasádu je potřeba nejprve vyčistit a také kompletně umýt. Je třeba původní nátěr zbavit veškerého prachu, sazí, nečistot a případných plísní. A to ideálně pomocí vysokotlakého čističe. Poté, co se z fasády odstraní veškeré nahromaděné nečistoty je potřeba zkontrolovat stav fasády. Pokud je to potřeba, je nutné provést ještě před nátěrem řemeslné opravy. Následný krok patří penetraci. Ta by měla být rozhodně kvalitní. Je třeba, aby pronikla hluboko do povrchu fasády. Nejen, že povrch zpevní, ale také zajistí přilnavost fasádního nátěru.
Samotný nátěr by měl být pochopitelně také kvalitní. Jen v takovém případě získáte maximální životnost fasády. Fasádní nátěr není rozhodně jen barvou. Jeho hlavní funkcí je to, aby ochránil budovu před mrazem, vlhkostí nebo UV zářením. Je však důležité, aby byl podklad opravdu čistý a nátěr na něj perfektně přilnul. Jinak nebude dobře sloužit ani ten nejlepší nátěr. Stejně tak je důležité, aby byl povrch napenetrovaný.
Samozřejmě, že existují lidé, kteří si fasádu natírají svépomocí. My to však rozhodně nedoporučujeme. Snahy o natření fasády svépomocí totiž často končí opravdu špatně. Možná si říkáte, že to nemůže být nic složitého, ale věřte, že to není zcela jednoduché. A nevzhledné šmouhy na domě mít jistě nechcete.
Pokud budeme hovořit o estetickém hledisku a tedy odstínu fasádní barvy, pak je důležité přemýšlet o kontextu okolí i charakteru samotného domu. Pochopitelně se vám může ve vzorníku líbit některá barva, která by však na váš dům nebyla příliš vhodná. Pokud váš dům nestojí v památkové zóně, nemusíte řešit žádné omezení. Přesto myslete na to, aby barva vypadala dobře také v kontextu s okolními budovami. Vhodné je, aby barva vašeho domu ladila s barvami okolních domů.
Ohled byste měli brát také na architektonický styl a charakter budovy. Odstín by pak měl ladit s barvou dveří a oken. Stejně tak by barva fasády měla ladit s odstínem střechy. Pokud máte bílá okna, můžete v podstatě zvolit jakoukoliv barvu. V případě, že máte dřevěná nebo naopak hliníková okna je však třeba vybírat. K dřevěným oknům se hodí bílá, případně i hnědá fasáda. Pokud jsou okna antracitová, pak je hodí buď tmavší šedá nebo klidně výraznější barvy jako je červená nebo fialová.
Fasádní barvy by měly být spíše světlejší. Jedině tak na sebe nebudou strhávat pozornost.
Nejčastěji se používají světle žluté odstíny. Oblíbená je také béžová a šedá. Skvělou volbou však mohou být také světlejší odstíny hnědé nebo zelené. Zvláště pokud žijete na dosah přírody.
Odstín své fasády byste měli vybírat také s ohledem na množství světla, které dopadá na dům. Pokud zvolíte příliš tmavou barvu, hrozí, že se stavba bude přehřívat. Pokud žijete v místě, kam během roku svítí ostré slunce, nehodí se však ani bílá fasáda. V letních měsících by totiž mohl odraz slunce snadno způsobit bolest očí nebo oslnění. A to rozhodně není příjemné.
Při výběru se zaměřte také na strukturu nátěru. Fasáda může být hladká, škrábaná nebo zrnitá. Myslete však také na to, že jednotlivé odstíny barev budou na různých strukturách vypadat odlišně. Hladké fasády totiž obvykle vypadají světleji než ty strukturované. Je to tím, že nevytváří žádné stíny a také jinak odráží světlo. Pokud si tedy vyberete klasickou hladkou omítku, můžete sáhnout po trochu tmavším odstínu. U výraznějších struktur bude však lepší zvolit světlejší tóny.
Podle toho, jaký je podklad fasádní barvy se volí typ fasádní barvy. Mezi základní druhy patří akrylátové, silikonové a silikátové barvy. Nejrozšířenější jsou první jmenované. Jde navíc o cenově nejdostupnější typ. Jsou to odolné a tvrdé barvy, které navíc dobře snáší klimatické vlivy. Mají však horší propustnost par. Vyšší paropropustnost mají pak silikátové barvy na fasády. Hodí se tedy i tam, kde je větší vlhkost. Tyto barvy se vyznačují dlouhou životností. Silikonové fasádní barvy patří k nejdražším. Ale jsou také nejlepší. Nejen, že mají vysokou propustnost par, ale také se nejméně špiní a voda po nich jednoduše stéká. Silikonové barvy jsou rozhodně tou nejlepší investicí do budoucnosti.