+420 602 387 696
+420 281 922 586

Ekologické prostředky na mytí podlahy

Mytí podlah je rutinní záležitost. Ať už máte doma dřevěnou podlahu, laminátovou podlahu, dlažbu, linoleum nebo jiný typ podlahy, je důležité ji udržovat v čistotě. To znamená ideálně denně zametat nebo luxovat a minimálně jednou týdně vytírat. Pokud však budete používat klasické výrobky na mytí podlahy, znamená to také spoustu chemikálií. Z ekologického hlediska je lepší se poohlédnout po netoxických prostředcích. Že jsou drahé? Nemusí to tak být, na vytírání lze používat prostředky, které používaly už naše babičky. Prakticky si tak vystačíte s tím, co najdete doma. Nebo zkrátka prostředky levně nakoupíte. Budete překvapeni, jak málo stačí.

Ekologické čištění podlahy

Ekologické čištění podlahy

Podlaha až na závěr

Jestliže uklízíte celý byt, což je při úklidu vhodné, začněte utíráním prachu a podlahy nechte až na úplný závěr. Bylo by zbytečné umýt podlahu na začátku, protože by se pravděpodobně znovu ušpinila. Při vytírání je pak dobré postupovat od nejzazších míst pokoje až k místu, kde budete vylévat vodu. Díky tomu si mokrou podlahu nepošlapete. Vodu v kbelíku je dobré podle míry znečištění během vytírání vyměnit. Po vytírání je samozřejmě nutné hadr nebo mop zbavit nečistot. A to buď ručním přepráním nebo v pračce.

Vyrobte si vlastní saponát

Pokud chcete být šetrní k přírodě i ke zdraví, je vhodné používat ekologicky nezávadné přípravky na mytí. Nemusíte přitom nakupovat drahé výrobky označené eko nebo bio. Bohatě postačí jedlá soda a bílý ocet. K tomu lze přidat ještě trochu jaru na nádobí a samozřejmě teplou vodu. V případě, že máte doma jen bílý ocet, vystačíte si pohodlně jen s ním a vodou. Na čtyři litry vody přitom stačí jen půl šálku bílého octa.

Zápachu se neobávejte

Někteří lidé se brání používání bílého octa na úklid, protože se obávají zápachu. Ano, při vytírání ocet pravděpodobně skutečně ucítíte, ale jakmile podlahy uschnou, zápach vymizí. Váš dům tak určitě nebude provoněný octem na delší dobu. Naopak budete mít krásně čistý domov bez jakýchkoliv chemikálií.

Dezinfekce? Stačí obyčejná sůl

Potřebujete podlahy dokonale vydezinfikovat? I v tomto případě si vystačíte s úplně obyčejnou ingrediencí, kterou má každý z nás doma. Jestliže se tedy chcete vyhnout agresivním čistícím prostředkům za vysoké ceny, stačí do vody přidat sůl. Sůl má totiž osvědčené dezinfekční vlastnosti. Dokáže zlikvidovat nejen bakterie, ale také plísně a poradí si i s nežádoucími pachy. A pokud se trochu zajímáte o Feng shui, tak vězte, že slaná voda údajně může zlepšit energii v domácnosti. Do jednoho kbelíku s vodou stačí jen pár lžic soli. Je však důležité sůl dokonale promíchat, aby se zcela rozpustila.

 

Je v na některém kousku podlaha opravdu hodně špinavá? Pak stačí takové místo posypat ještě před vytíráním solí a postříkat vodou z rozstřikovače. Pokud necháte sůl s vodou několik minut působit, poté už stačí jen pohodlně vytřít a vše bude opět hygienicky čisté.

Využít můžete také sodu

Už jsme se zmiňovali o tom, že lze do octa na vytírání přidat sodu. Soda je však skvělý přípravek na úklid sama o sobě. Soda se skvěle hodí především na úklid kuchyně, protože dokáže dokonale odstraňovat mastnotu. Soda je tak skvělá nejen na vytírání podlahy v kuchyni, ale klidně také na varnou desku, kachličky nebo troubu.

Spáry vyčistíte citronem a octem

Trápí vás nečistoty ve spárách na podlaze? Pak můžete namíchat speciální směs, která si se špínou ve spárách poradí. Stačí hrnek jedlé sody, půl litru vody, půl decilitru šťávy z citronu a octa. Směs potom aplikujte přímo na spáry. Nechte působit 30 minut a potom jen setřete hadrem, případně můžete použít kartáček. Záleží samozřejmě na tom, jak velká nečistota je na podlaze usazená.

Další možností je parní čistič

Nevěříte žádným babský radám a přesto byste rádi uklízeli alespoň trochu ekologicky? Pak je tu ještě možnost pořídit si parní čistič. Ten vám pomůže podlahy nejen vyčistit, ale rovnou také vydezinfikovat. Určitě vás potěší, že úklid pomocí páry je jednoduchý, ale také rychlý. Pára dokáže skvěle rozpustit i zašlapané nečistoty a přitom nepoužijete vůbec žádnou chemii. Parní čističe jsou navíc skvělým pomocníkem nejen na podlahy, ale poradí si hravě s celou domácností.

Jak odstranit skvrny z podlahy

Existují ještě další tipy, jak se zbavit odolných skvrn z podlahy. Můžete si schovat kůru z jakýchkoliv citrusů a tu zalít octem. Za dva týdny vám vznikne přípravek na čištění podlahy. Roztok je třeba ředit 1:1 s vodou a pak začít s čištěním. Případně si se skvrnami poradí již zmíněná jedlá soda nebo sůl. Pokud to nebude stačit, můžete přidat ještě citronovou šťávu.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!