+420 602 387 696
+420 281 922 586

Ekologické barvy pro zdraví a lepší životní prostředí

Představíme vám současné trendy v oblasti ekologických barev.

Pigment dodává barevnost

V úvodu si stručně vysvětlíme, z jakých látek se malířské barvy skládají, Je to důležité pro pochopení ekologických aspektů nátěrových barev. Jejich základní částí je pigment, který jim dodává barevnost. Pigmenty mohou být přírodní nebo syntetické. Obě skupiny nabízejí širokou škálu odstínů, ze kterých si můžete vybírat ten nejvhodnější pro vaše účely. Ovšem jenom přírodní pigmenty jsou netoxické, biologicky odbouratelné a současně vytvářejí bohaté, zemité barvy.

Ekologické barvy

Ekologické barvy

Pojiva zajistí přilnavost

Kromě pigmentů je další důležitou chemickou látkou v barvě pojivo, známé také jako pryskyřice. Pojivo zodpovídá za to, že pigmentové částice drží pohromadě a dobře přilnou k natíranému povrchu. Používají se různé typy pojiv, jako jsou akryláty, alkydy nebo epoxidy, z nichž každá skupina propůjčuje barvě vlastnosti, které ovlivňují trvanlivost a konečnou úpravu nátěru. Mohou z nich ale unikat toxické výpary.

Rozpouštědla pro hladkou aplikaci

Klíčovou složkou barev jsou rozpouštědla. Používají se k rozpuštění pojiva a pigmentů. Usnadňují aplikaci barvy a zajišťují, aby měla hladký a rovnoměrný povrch. Mezi běžná rozpouštědla patří voda, minerální destiláty a aceton, z nichž každý má svoje specifické vlastnosti a výhody aplikace a výhody. Některé jako například aceton ale také zatěžují životní prostředí negativně ovlivňují zdraví.

Aditiva zlepšují vlastnosti

Poslední složku tvoří aditiva, tedy chemikálie, které zlepšují určité vlastnosti barev. Jde například o přísady pro zkrácení doby schnutí, zabránění růstu plísní, zvýšení trvanlivosti nebo poskytnutí speciálních efektů, jako je textura nebo lesk.

Pozor na obsah těkavých organických sloučenin

Tradiční olejové a akrylové barvy ale obsahují zmiňované škodlivé chemikálie známé jako těkavé organické sloučeniny (VOC), které uvolňují toxické výpary do ovzduší. Tím ohrožují zdraví lidí pobývajících ve vymalovaných místnostech. Proto je důležité volit barvy Zero-VOC, tedy buď úplně bez obsahu těkavých organických sloučenin nebo s jejich nízkým podílem. Estetika nátěru takovými barvami přitom nijak netrpí, dosahují stejných barevných efektů jako klasické barvy.

Šetrnější alternativa ke klasickým barvám

Barvy bez těkavých organických sloučenin obsahují přírodní složky, jako jsou rostlinné oleje, minerály a roztoky na vodní bázi. Díky tomu jsou biologicky odbouratelné a netoxické. Tvoří alternativu ke konvenčním barvám, ale zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí.

Jaké barvy jsou ekologické

  • Pokud si chcete dát vymalovat svůj byt, kancelář nebo například výrobní halu, chtějte, aby byly použity barvy s deklarovaným nulovým nebo nízkým obsahem VOC. Taková barva neobsahuje škodlivé chemikálie.
  • Můžete zvážit volbu veganských barev, které neobsahují žádné složky živočišného původu. V některých ekologických barvách také najdete i recyklované materiály.
  • Další možností jsou barvy na vodní bázi, které tvoří voda a přírodní pigmenty. Získávají na popularitě pro svoji netoxickou povahu. Zároveň také snižují spotřebu rozpouštědel, takže splňují přísná ekologická kritéria.
  • Barvy s rostlinnými pojivy jako je například lněný olej nebo včelí vosk tvoří alternativy k tradičním olejovým barvám. Tyto materiály jsou rovněž obnovitelné a biologicky odbouratelné.
  • Ekologické barvy na přírodní bázi často mají jenom nízký nebo žádný zápach, což je jejich další výhoda.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!