+420 602 387 696
+420 281 922 586

Mobilní tryskání kovů

Mobilní tryskání kovů (často nazývané také jako pískování) je velice efektivní úprava a opracování tvrdých povrchů pomocí proudu jemných částic. Metoda je nejčastěji používána jako úprava povrchů před následnou aplikací nátěru či nástřiku. Tryskání povrch skvěle očistí, odmastí, odstraní rez či starý nátěr. Tryskání lze aplikovat na povrchy malých rozměrů i na velké povrchy. Běžně tryskáme ocelové konstrukce, trupy lodí či karoserie automobilů.

Barmakolor s.r.o.

Disponujeme mobilními tryskacími stroji

Jako jedni z předních dodavatelů tryskání neustále obnovujeme naše technické vybavení a nakupujeme stále modernější tryskací stroje. Při mobilním tryskání kovů využíváme mobilní tryskací zařízení, díky kterým jsme schopni tryskat a pískovat téměř jakékoliv (nejen) kovové předměty i se složitou dostupností. Mobilní pískovačky jsou vybaveny pojízdným dieselovým kompresorem nebo kompresorem elektrickým.

Jaký materiál používáme na tryskání

Dle struktury a materiálu tryskaného povrchu volíme materiál vhodný pro tryskání.

Nejčastěji volíme:

  • tryskání korundem
  • tryskání křemičitým pískem
  • tryskání přírodním granátem
  • tryskání karbidem křemíku
  • tryskání sodou a tryskání suchým ledem
  • tryskání ocelovou drtí
  • tryskání granulátem
  • tryskání ocelovými struskami

Výhody tryskání

Díky odbornému tryskání je možno povrch vyčistit 2-4x rychleji než za pomoci ručního čištění. Vyšší rychlost čištění tak nabízí časovou i finanční úsporu. Materiály na tryskání se liší v ceně, ve způsobu použití, výsledného efektu na tryskaném povrchu a především v opakovatelnosti použití. Například ekonomicky výhodný tryskací materiál, kterým je křemičitý písek lze použít pouze jednou, protože částečky písku se po nárazu do tryskaného povrchu rozdrtí.

Jaké povrchy lze tryskáním upravovat

Tryskání kovů se nejčastěji používá pro povrchovou úpravu oceli, litiny, hliníku, mědi, mosazi a bronzu. Používáno je dále také na plast, dřevo nebo sklo, kam je možno díky speciálním pískováčkám vyrýt texty či ornamenty. Jistě znáte také pojem pískování zubů, ale to je zcela speciální pískovací disciplína aplikovaná nejčastěji před bělením zubů. K nám naši klienti nejčastěji chodí s dotazy na tryskání plotových dílců, disků kol, litinových radiátorů, karoserií automobilů, ocelových kontrukcí, zábradlí, výfuků, mechanizace a stavebních strojů.

Stupně čistoty tryskání

Stupně čistoty povrchu po tryskání jsou ošetřeny normou ČSN ISO 8501-1, která určuje stupně čistoty Sa 1 až Sa 3. Nejčastěji však používáme stupeň čistoty Sa 2,5.

Specifikace stupňů čistoty dle normy ČSN ISO 8501-1:

Sa 1 – lehké tryskání
Zbavení povrchu nečistot, mastnoty, málo přilnavých okují, rzi a nátěrů. Hodnocení prováděno běžným pohledem.

Sa 2 – důkladné tryskání
Zbavení povrchu nečistot, mastnoty, většiny okují, rzi a nátěrů. Hodnocení prováděno běžným pohledem.

Sa 2,5 – velmi důkladné tryskání
Odstranění kompletní mastnoty, nečistot, rzi, okují a nátěrů. Zbylé nečistoty tvoří na povrchu pouze tmavé skvrny či pruhy. Hodnocení prováděno běžným pohledem.

Sa 3 – tzv. tryskání až na kov
Nejčastěji používáno pro zinkování nástřikem (metalizace). Odstranění kompletní mastnoty, nečistot, rzi, okují a nátěrů. Kov má po tryskání jednotný stříbrný lesk.

Průběh tryskání

Při mobilním tryskání kovů pracujeme s modernmi tryskacími stroji, které na tryskaný povrh pod tlakem vypouští speciální abrazivum, které má za úkol tryskaný povrch narušit. Dle typu tryskaného povrchu zvolíme ideální abrazivum, které splní požadovaný účel. Pro měkčí povrchy volíme abraziva jemnější (například jedlou sodu) a pro masivní a silně poškozené povrchy abraziva tvrdší (například korund). Před tryskáním je správná volba abraziva vždy velice důležitá, pokud by bylo na tryskání měkčích povrchů použito tvrdé abrazivo s ostrými hranami, mohl by být tryskaný povrch poškozen.

Další způsoby tryskání

Tryskání balotinou

Díky této moderní metodě tryskání je finální povrch lesklý a disponuje jednotným vzhledem. Pro tryskání se používají skleněné kuličky a metoda je vhodná především pro barevné kovy a nerezové povrchy. Není vhodná k odstraňování rzí/nečistot a dokáže odstranit určité vady povrchu materiálu vzniklé například galvanickým zinkováním.

Tryskání suchým ledem

Jedná se o speciální metodu využívanou nejčastěji v průmyslu, kde je nutné provádět rychle čištění a mytí a výrobní linky není možno odstavit na delší dobu. Díky využití suchého ledu jako tryskacího média se v okolí neusazuje prach ani nevznikají louže. Tento systém je tedy možno využít například i na elektroniku. Nejedná se o abrazivní metodu a nedochází tedy k úbytku tryskaného materiálu.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či kalkulaci?
Kontaktujte nás!